Toimitusjohtaja Anssi Laamanen esitteli tuotantoa ministeri Jari Koskiselle.

Ministeri lupasi edistää lähiruokaa ja luomua

15.12.2011 09:16

TEKSTIKOKO: AAA

Maa- ja metsätalousministeri Jari Koskisen vatsalle jugurtti ei sovi eivätkä muutkaan hapantuotteet Niinpä hän tyytyi luomusta ja lähiruuasta annettuun tietopakettiin luomumeijerillä maanantaina.

Ministeri kertoi, ettei ei käy kovin usein kaupassa, mutta suosii kotimaisia tuotteita, ei ole niinkään väliä, ovatko ne tavanomaisia vai luomua.

Kuluttajia on alkanut entistä enemmän kiinnostaa ruuan alkuperä ja sisältö. Koskinen ei panisi pahakseen, vaikka tuotteissa olisi vieläkin tarkempia tietoja kuin mitä säädökset määräävät.

– Hallitus on sitoutunut edistämään luomu- ja lähiruoan käyttöä. Parhaillaan ministeriössä valmistellaan luomu- ja lähiruuan kehittämisohjelmia. Ensimmäinen selvitys valmistuu maaliskuussa, Koskinen lupaili.

– Ensi vuoden määrärahoihin on tulossa 1,6 miljoonaa euron lisäys. Luomuohjelmalla on mm. tarkoitus lisätä luomutuotannon määrää, monipuolistaa kotimaisten luomutuotteiden tarjontaa, edistää tuotekehitystä sekä tehostaa tuotteiden markkinointia kuluttajalähtöisesti. Monia valmiita tuki- ja hanketoimia voidaan hyödyntää.

Ministeri kehotti valmistelemaan hyvin Mikkeliin kaavaillun Luomuinstituutin perustamisen. Se muodostuisi useista oppilaitoksista ja tutkimuslaitoksista, joiden voimat yhdistettäisiin.

– Suhtaudun hankkeeseen myönteisesti ja olen sitoutunut siihen henkisesti, jos suunnitelman rahoitus on kunnossa. Jonkinlainen käynnistysraha voisi tulla kysymykseen, mutta useiksi vuosiksi ei ole mahdollista sitoutua, kun maataloudenneuvonnan rahoistakin karsitaan yli 30 prosenttia.

Lukijoiden omat kuvat

Kuvien julkaiseminen

Toimitus valitsee julkaistavat kuvat. Verkkosivuilla julkaistuista kuvista ei makseta palkkiota.

» Katso kaikki kuvat

Kuvagalleriat

Juvan Lehden kuvat

Toimituksen kuvagallerioista löydät lisää kuvia lehden julkaisemista aiheista.

» Katso kaikki galleriat