
Paljastunut haaska oli tiistaiaamuna lohduton ja siivoton. Karhun raatelema vasikan ruho ja kymmeniä kallon jäänteitä sekä kilokaupalla suklaata toimi vieläkin karhujen ja muiden petojen houkuttimena. Riistakamera oli alkuviikosta haettu pois paikalta.
Haaska paljastui Kilpolassa
23.06. 09:14
Juvan Kilpolassa on paljastunut tiettömän taipaleen takana laiton haaska. Karhuja ja mahdollisesti muitakin petoja on houkuteltu haaskalle ainakin vasikoiden ja lampaiden ruhoilla sekä suklaalla.
Petoja on haaskalla kuvattu riistakameralla.
Teon muista motiiveista ei ole tietoa. Tekoon syyllistyneiden juvalaismiesten henkilöllisyys tiedossa.
Poliisin tutkimukset ovat vasta alkuvaiheessa.
– Tässä vaiheessa tekoa tutkitaan ympäristörikoksena, vanhempi konstaapeli Jussi Räisänen Juvan poliisista sanoo.
Riistakameralla kuvaaminen ei ole laitonta eikä haaskakaan, jos siihen on maanomistajan ja eläinlääkärin. Kumpaakaan ei tekijöillä ollut.
– Laittomaksi toiminnan tässä tapauksessa tekee nautaeläimen ja lampaan ruhon käyttö houkuttimena, sanoo Etelä-Savon Riistanhoitopiirin riistapäällikkö Petri Vartiainen.



