Olisipa aina hellekesä
22.07.2010 11:46
Olen vuoden verran tarkkaillut Etelä-Savoa erityisen tarkasti, suorastaan tieteellisesti. Raporttini valmistuvat, kunhan saan vuolaan kyynelvirtani ehtymään.
Voisipa siltä ensimmäiseltä älyllistä elämää sisältävältä taivaankappaleelta pudota viisas nainen tai mies (ei Kekkonen), joka kertoisi meille muutaman toden. Tuo viisauden apostoli näyttäisi niin juvalaisille, savonlinnalaisille, mikkeliläisille ja periaatteessa kaikille, EU:n kartan ja tukialueet. Sitten voisimme vielä vilkasta maapalloa. Emme siis katsoisi omaa nöyhtäistä napaa, vaan vaikkapa rantapallon kokoista maapalloa. Löytyykö sieltä Savonlinna, Mikkeli, Juva? Ketä Sydneyssä kiinnostaa että kunnallispolitiikoiksi kutsutut eteläsavolaiset seisovat pesäpallomailat ja kirkkoveneiden airot aseinaan kuntiensa rajoilla? Kummallisinta on, että kukaan ei ole julistanut sotaa – vai onko?
Sitten tämä Älyhenkilö näyttäisi meille mitä Saimaan Maakunta oikeasti on: huonokulkuista savolaista risukkoa. Joka toinen autoilija tulee vastaa kuulosuojaimet korvilla, on menossa vesomaan.
Etelä-Savoa on muutama vuosikymmen tuotteistu Saimaan maakunnaksi, jokaiseen niemennotkoon ja saarelmaan ja rantaan on perustettu kaljakuppiloita, jotta poliitikot pääsevät moittimaan vapaa-aikaansa viettäviä kansalaisia huonosta tavasta viettää vapaa-aikaansa. Olemme eläneet tämän tuotteistuksen suurjuhlaa, mönnähtäneet etelänmatkalta tuodut hulahulahepenet ovat kokeneet uuden tulemisen. Mutta mitä tekee arvaamaton suomalainen kesken kolme viikon bilettämisen, kyllästyy. Kuka sitä nyt jaksaa koko ajan istua Saimaan rannalla.
Voihan tällä Saimaa brändillä tänne muutaman ulkopaikkakuntalaisen houkutella – jos säät sattuvat suosimaan – mutta kyllä se tuolta savolaisesta viidakosta on raha, leipä ja tulevaisuus römyttävä. Älyhenkilö ehkä muistuttaisi meitä siitä, että risukon lisäksi Savon metsissä kasvaa paljon paikkakunnalla jalostuskelpoista arvokasta puutavaraa. Lastia ei kannata kuitenkaan heittää ensimmäiseen vastaan tulevaan uuniin. Ehkä älyhenkilö ennen mystistä katoamistaan sanoisi: ”Muuttakaa se mitä teillä on (savolainen ryteikkö) korkeateknologisiksi työpaikoiksi ja kas – sieltä he tulevat uudet eteläsavolaiset”.
Eeva Hämäläinen



