Juvan Laurkankaalla suden epäillään käyneen koiran kimppuun. Koira jouduttiin riistakeskuksen mukaan lopettamaan. Iäkäs karjalankarhukoira oli kateissa maanantaina, ja lopulta se
Juvan Laurkankaalla suden epäillään käyneen koiran kimppuun. Koira jouduttiin riistakeskuksen mukaan lopettamaan.
Iäkäs karjalankarhukoira oli kateissa maanantaina, ja lopulta se löytyi pihan tuntumasta raadeltuna.
Riistapäällikkö Petri Vartiainen kertoo Ylelle petoyhdyshenkilön käyneen paikalla ja päätelleen, että koira on ottanut yhteen suden kanssa. Koiraa ei kuitenkaan oltu syöty eli susi ei ollut liikkunut pihapiirissä ravintoa hakien.
Juvan ja Joroisten alueella on tehty yksittäisiä havaintoja susista säännöllisesti. Viime kesänä samalla alueella kuin nyt nähtiin turvesuolla ihmisistä ja koneista piittaamatta liikkunut susi.
Vartiaisen mukaan lumijäljet todistavat, ettei alueella kuitenkaan liiku laumaa. Hänen mukaansa paniikkiin ei ole syytä.